Portal
Sobota - 19 stycznia 2019 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2018-05-17 Prezydent Andrzej Duda uczcił polskich bohaterów narodowych przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

Prezydent Andrzej Duda uczcił polskich bohaterów narodowych i złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. To był jeden z punków pierwszego dnia wizyty pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.


Prezydentowi RP towarzyszył – i złożył wieniec – burmistrz Jersey City Steven Fulop. Burmistrz podarował Andrzejowi Dudzie miniaturę Pomnika Katyńskiego, którą twórca Andrzej Pityński w 1991 r. przekazał miastu.


Steven Fulop zaznaczył, że rozumie znaczenie pomnika i chce, by sprawa została zakończona satysfakcjonująco dla wszystkich stron.


Prezydent Andrzej Duda powiedział „dość kategorycznie i wyraźnie, że oczekuje wypełnienia obowiązku, jakim jest poszanowanie Pomnika Katyńskiego” – relacjonował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Wcześniejsza postawa burmistrza ws. pomnika i słowa w kierunku marszałka Senatu były skandaliczne – ocenił historyk prof. Mieczysław Ryba, dodając, że sprawa zaczyna być dyplomatycznie rozwiązywana.– Jednak jego obecność pod tym pomnikiem nie jest łatwą obecnością – mówię o burmistrzu Fulopie. Musiał on pokłonić głowę przed tym pomnikiem. Zobaczył reakcję Polonii, i nie jest to jego wieki sukces. On miał zupełnie inne w tym zakresie zamiary. Oczywiście, że można oczekiwać jeszcze ostrzejszych reakcji. Natomiast trzeba pamiętać, że tej wizycie prezydenta Dudy towarzyszy cały protokół dyplomatyczny. On będzie na posiedzeniu Rady ONZ, będzie mówił o ważnych kwestiach również związanych z II wojną światową i trzeba będzie czytać cały kontekst. Myślę, że reakcja Polonii i władz polskich była dość mocna i spowodowała jednak złamanie tego kursu jednoznacznie antypolskiego – powiedział prof. Mieczysław Ryba.Podczas uroczystości w pobliżu pomnika zebrała się grupa mieszkających w USA Polaków, którzy wyrażali sprzeciw wobec jego przeniesienia.


Władze Jersey City i społeczność polska osiągnęły w poniedziałek porozumienie ws. Pomnika Katyńskiego. Monument ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson, ale zostanie przesunięty o 60 m.


Do rozmowy prezydenta Dudy z burmistrzem Fulopem odniósł się również prezydencki minister Andrzej Dera. Odbyło się to w kategoriach ceremonialnych, protokolarnych, a nie w kategoriach chęci spotkania z panem burmistrzem – wskazał.


Pytany o temperaturę spotkania, prezydencki minister odparł:Pogoda na zewnątrz jakby pokazywała te relacje między panem prezydentem i burmistrzem. (…) Było deszczowo, padało, ciepła tam nie było – tak mogę to spointować” – mówił Andrzej Dera.RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 17 maja 2018

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł