Portal
Wtorek - 18 grudnia 2018 Bogusława, Gracjana, Laury     Radosnych i pełnych ciepła rodzinnego Świąt Narodzin Chrystusa, oraz dużo szczęścia i pomyślności w Nowym Roku - życzą wszystkim uczestnicy projektu -"Interaktywna Polska"  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2018-06-13 IPN: powstaje lista sprawców uczestniczących w Operacji Polskiej

Powstaje lista ofiar, a także baza nazwisk sprawców – m.in. funkcjonariuszy sowieckich organów bezpieczeństwa – uczestniczących w Operacji Polskiej – informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”.


Śledztwo w sprawie operacji sowieckich służb przeciwko Polakom zamieszkującym ZSRR, która wyczerpuje znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, prowadzi szczeciński oddział pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej.


Skierowano już m.in. wnioski o pomoc prawną do Federacji Rosyjskiej, Białorusi i na Ukrainę.


Historyk dr Jerzy Bukowski zwraca uwagę, że wiele w tej sprawie będzie zależało od współpracy z Rosją.– Jeżeli tutaj nie będzie współpracy ze stosownymi służbami rosyjskimi, które mają w posiadaniu postsowieckie archiwa NKWD, to wiele z tego nie będzie. Znając jednak determinację, upór i fachowość prezesa IPN pana dr. Jarosława Szarka, jestem głęboko przekonany, że skoro już upublicznia się sprawę ujawnienia szczegółów Operacji Polskiej NKWD, to znaczy, że są po temu poważne przesłanki, że może się to skończyć sukcesem – ocenia dr Jerzy Bukowski.W ramach tzw. Operacji Polskiej od 15 sierpnia 1937 r. do 15 listopada 1938 funkcjonariusze NKWD zabili ponad 111 tys. Polaków zamieszkałych na terenach ówczesnego ZSRR, a 28 tys. uwięziono. Wszyscy zostali oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Polski.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 czerwca 2018

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł