Portal
Środa - 26 czerwca 2019 Jana, Pauliny, Rudolfiny      "Radośc jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi". Adalbert Balling  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2018-06-25 "DGP": Coraz więcej Polaków przekonuje się do referendum konstytucyjnego

Im bliżej do plebiscytu w sprawie ewentualnych zmian w konstytucji, tym więcej Polaków uważa, że jest ono ważne, i że warto oddać głos przy urnie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.


W sondażu przeprowadzonym dla gazety prawie 60 proc. badanych zadeklarowało udział w referendum dot. zmian w konstytucji zapowiedzianym przez prezydenta Andrzeja Dudę.


Z badania wynika też, że prawie 40 proc. respondentów opowiada się za potrzebą zmiany konstytucji. Politolog dr Grzegorz Piątkowski uważa, że frekwencja dot. referendum konstytucyjnego będzie rosła wraz ze zbliżaniem się terminu głosowania.Pamiętajmy, że zwykłe wybory niestety cieszą się frekwencją relatywnie niedużą, bo mniej więcej 50 proc. obywateli nie chodzi do głosowania i myślę, że jest to taki impuls dla aktywności obywatelskiej, ponieważ tutaj rzeczywiście dotykamy spraw fundamentalnych. O ile kogoś mniej może interesować, choć zupełnie bez podstawnie, kto będzie radnym miejskim, czy prezydentem, burmistrzem, wójtem o tyle tu mamy rzeczywiście fundamentalne pytanie dotyczące ustroju Polski. Mamy też fundamentalne pytania, które na wiele dziesiątek lat powinny kształtować przyszłość narodu i państwa polskiego – zwrócił uwagę dr Grzegorz Piątkowski.W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby zostać zadane w referendum. Wśród propozycji znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, czy konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO.


Wśród propozycji jest o zapisaniu wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym oraz o zagwarantowaniu wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 25 czerwca 2018

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł