Portal
Środa - 26 czerwca 2019 Jana, Pauliny, Rudolfiny      "Radośc jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi". Adalbert Balling  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2018-08-18 Pos. Sobecka i Siarkowska apelują do TK o jak najszybsze rozpatrzenie skargi w sprawie dopuszczalności tzw. aborcji

Nadal nie jest znany termin rozprawy Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej skargi ws. dopuszczalności tzw. aborcji eugenicznej. W odpowiedzi na list otwarty w tej sprawie, prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że sprawa jest rozpatrywana przez Trybunał w pełnym składzie. Zapewniła też, że dokona wszelkich starań, aby w tej i innych sprawach, którymi zajmuje się Trybunał, nie było nieuzasadnionej zwłoki.


W liście do prezes Julii Przyłębskiej poseł Anna Sobecka i Anna Siarkowska zaapelowały o jak najszybsze rozpatrzenie skargi. Od skierowania jej do Trybunału minęło już blisko dziesięć miesięcy. Wcześniej prezes Julia Przyłębska mówiła, że wyrok w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku miesięcy.


Autor skargi poseł PiS Bartłomiej Wróblewski wskazał, że orzecznictwo ws. ochrony życia wymaga solidnego przygotowania, ale nie może się przeciągać.– Wszyscy mamy nadzieję na rychłe rozstrzygnięcie. Tym bardziej, że podstawowe, istotne w tej sprawie kwestie, zostały już wyjaśnione przez trybunał w 1997 roku – w szczególności to, że życie ludzkie podlega konstytucyjnej ochronie także przed urodzeniem. Nie może być różnicowana ta ochrona w zależności od tego, czy ktoś jest chory czy zdrowy. Dlatego liczę na szybkie zakończenie tej sprawy, na szybkie wyznaczenie daty orzeczenia Trybunału i wyrok, zgodnie z którym aborcja eugeniczna uznana zostałaby za niekonstytucyjną – podkreśla Bartłomiej Wróblewski.Pod wnioskiem do TK o stwierdzenie niezgodności z konstytucją prawnej możliwości zabijania chorych, nienarodzonych dzieci podpisała się grupa ponad 100 posłów z kilku ugrupowań, m.in. z PiS i Kukiz’15.


Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w swoich stanowiskach wnieśli o stwierdzenie niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 18 sierpnia 2018

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł