Portal
Sobota - 19 stycznia 2019 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2019-01-10 KE bierze pod lupę ustawę o cenach prądu

Komisja Europejska jest w kontakcie z polskimi władzami w sprawie ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce – poinformowała rzecznik Komisji. Unijni urzędnicy chcą sprawdzić, czy rekompensaty za ceny prądu są pomocą publiczną.


Nowa ustawa obniżająca ceny energii elektrycznej w Polsce weszła w życie 1 stycznia. Obniża ona akcyzę na prąd, zmniejsza tzw. opłatę przejściową i ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca ub.r. Zgodnie z ustawą, umowy na dostawy energii w br., jeśli zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r. Sprzedawcy, którzy w br. kupią energię na rynku drożej niż ustalona cena sprzedaży, będą otrzymywali bezpośredni zwrot utraconego przychodu. Przewidziane rekompensaty dla spółek nie są pomocą publiczną – zapewniał polski rząd. 3 stycznia KE poinformowała, że oczekuje, iż polskie władze przekażą do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii w Polsce. Jak mówiła rzecznik, „zgodnie z obowiązującymi przepisami (…) państwa członkowskie mają możliwość nałożenia obowiązku świadczenia usługi publicznej, który musi spełniać określone kryteria, aby był legalny. KE jest w kontakcie z polskimi władzami, aby uzyskać pełny obraz skutków nowej ustawy i ocenić ją pod kątem tych kryteriów”. Pragnący zachować anonimowość urzędnik KE powiedział, że Komisja dokładnie oceni, czy nowe prawo jest zgodne z unijnym prawem energetycznym.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 10

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł