Portal
Niedziela - 19 stycznia 2020 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2019-07-20 Od 1 listopada zacznie obowiązywać split payment

Od 1 listopada w niektórych branżach zacznie obowiązywać split payment. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT. Dokument wprowadza m.in. nową matrycę stawek oraz obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment.


Regulacja ma na celu uszczelnienie branż szczególnie narażonych na wyłudzenia podatkowe. O szczegółach tego rozwiązania mówi ekonomista dr Artur Bartoszewicz.To jest takie rozwiązanie, w którym przedsiębiorca wystawiając fakturę dostaje zapłatę za nią na dwa oddzielne rachunki – rachunek specjalny, odnoszący się do wartości VAT, który się mu należy, a także rachunek podstawowy, na który wpływa wartość netto, czyli to, co wynika ze zobowiązania w ramach tzw. transakcji. Później ten VAT, który jest gromadzony na rachunku specjalnym, może być użyty do płacenia zobowiązań wobec Skarbu Państwa bądź też, w przypadku gdy tego podatku VAT zbierze się więcej, to przedsiębiorca może wystąpić o jego zwrot, by wrócił on do normalnego biegu przedsiębiorcy – wskazuje dr Bartoszewicz.Obowiązkowy split payment będzie stosowany w przypadku faktur, których wartość brutto jest równa lub przekracza 15 tys. zł. Regulacje mają objąć m.in. paliwa, stal, metale szlachetne, a także tablety, smartfony oraz usługi budowlane.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 20 lipca 2019

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł