Portal
Niedziela - 19 stycznia 2020 Erwiny, Henryka, Mariusza     "Człowiek, który utożsamił się z prawdą, musi czuć radość i rozkosz wtedy nawet, gdy został pobity" - Stefan Żeromski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2019-07-21 Walka z nadużyciami VAT-owskimi

Przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom w VAT oraz ochrona dla nabywcy towaru lub usługi – to najważniejsze cele przyjętego wczoraj przez Sejm obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Posłowie przegłosowali wczoraj także nową tzw. matrycę VAT.


Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzeń VAT  w czasach rządów PO-PSL są ogromne. Szacunki mówią o stratach sięgających 250 mld złotych. O problemie alarmowała NIK już w 2010 roku.


– Od samego początku mówiono o bardzo złym stanie polskiej administracji podatkowej,  jeżeli chodzi i przygotowania przestępczości VAT-owskiej. Brakowało m.in. – w znaczącym stopniu – współpracy organizacyjnej, a także były błędy w połączeniu systemu podatkowego POLTAX z systemem VIES, który obowiązywał w krajach członkowskich w UE – wyjaśnia ekonomista prof. Zbysław Dobrowolski.– Dlaczego nic nie zrobiono? Były wnioski porolne, ale nikt nie wpadł na to, na co wpadł ostatnio rząd – czyli zwiększenie kosztów przestępczej działalności poprzez podniesienie kar do 25 lat za nieprawidłowe rozliczanie VAT-u, krótko mówiąc – za oszustwa VAT-owskie – wskazuje prof. Zbysław Dobrowolski.Wprowadzane są także kolejne mechanizmy, które mają pozwolić na eliminowanie oszustw VAT-owskich. Sejm przyjął wczoraj projekt, który zakłada obowiązkowe korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności tzw. split payment.– Naszym priorytetem jest dialog, współpraca i ochrona uczciwych przedsiębiorców. Celem mechanizmu podzielonej płatności jest uszczelnienie systemu i zmniejszenie luki w VAT, ale również zapewnienie bezpieczeństwa przedsiębiorcom podczas transakcji. Wsłuchaliśmy się w głosy przedsiębiorców i datę wprowadzenia obowiązkowego MPP przesunęliśmy na 1 listopada br., tak by mogli lepiej przygotować się do zmian w prawie – napisał na Twitterze minister finansów Marian Banaś.Rozliczenia VAT ułatwić ma przyjęta przez sejm nowa ustawa o matrycy VAT. Zawiera ona konkretne informacje związane z klasyfikowaniem towarów  do stawek. Obniżone zostały także stawki na niektóre popularne produkty, m.in. na pieczywo, e-booki, e-czasopisma, produkty dla niemowląt, takie jak smoczki, foteliki, pieluszki oraz produkty higieniczne dla kobiet czy też cytrusy.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 20 lipca 2019

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł