Portal
Środa - 8 lipca 2020 Arnolda, Edgara, Elżbiety       
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2019-12-03 E-recepty pomysłem na usprawnienie polskiej opieki medycznej

Od 2020 roku nie dostaniemy leku bez e-recepty. Korzystanie z e-recept ma przynieść sporo korzyści zarówno pacjentom jak i lekarzom.


Elektroniczne zwolnienia i e-recepty to kluczowy element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. E-zwolnienia działają już od zeszłego roku. Każdego dnia lekarze wystawiają ich ponad 150 tysięcy.– Jeżeli korzysta się z elektronicznej dokumentacji medycznej, to nie trzeba się logować do ZUS-u. Dzieje się to bardzo sprawnie. Należy tylko wpisać NIP zakładu pracy pacjenta – wskazał Dariusz Igliński, lekarz rodzinny z Gniezna.Od przyszłego roku obowiązkowe będą e-recepty. Oznacza to, że lekarz receptę wyśle nam na maila albo SMS-em. Będzie na niej napisane kto i kiedy ją wystawił, i jak długo jest ważna. Podana będzie też nazwa leku czy dawkowanie.


Elektroniczne recepty mają przynieść sporo korzyści.– Jest to nadzór nad rynkiem leków w Polsce. Dopóki nie będzie konieczności wypisywania e-recept, to moim zdaniem nie opanujemy niekontrolowanego wywozu leków z Polski – podkreślił Krzysztof Ostrowski, poseł PiS i lekarz.Pacjenci recept nie zgubią i nie zniszczą. Nie będzie też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami albo na przykład z brakiem pieczątki lekarza.– Teraz pacjenci z e-receptą będą mogli dokonywać zakupu w różnych aptekach. Do tej pory było tak, że jeżeli pacjent szedł z jedną receptą na różne leki do jednej apteki to tylko w tej jednej aptece, którą wybrał mógł te leki kupować – podkreślił Jan Sulanowski z „Solidarności” Wielkopolskiej.Teraz z jedną e-receptą kupować będzie można w kilku aptekach. Elektroniczne recepty w obiegu są już od tego roku. W ocenie Dariusza Iglińskiego takie rozwiązanie sprawdza się.– Zaczęliśmy wystawiać pacjentom e-recepty i rzeczywiście przebiega to dość sprawnie. Pacjent dostaje PIN do recepty, następnie idzie ze swoim dowodem osobistym do apteki i wykupuje te leki – powiedział lekarz.Resort zdrowia oprócz e-recept chce też wdrożyć e-skierowania. Co więcej, trwają prace nad upowszechnieniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Poszczególne elementy cyfryzacji ochrony zdrowia wprowadzane mają być jednak stopniowo.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 2 grudnia 2019

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł