Portal
Sobota - 30 maja 2020 Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama      "Prawdziwa miłość zawsze milczy: wyrazem prawdy są czyny, nie słowa". William Szekspir  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-04-08 Jerozolima w Wielkim Tygodniu bez pielgrzymów

Opustoszałe ulice, pozamykane sklepiki z pamiątkami i uroczystości Triduum Paschalnego bez udziału wiernych – tak w tym roku z powodu epidemii będzie wyglądać Jerozolima w Wielkim Tygodniu.


W Jerozolimie, miejscu męki i śmierci Pana Jezusa, każdego roku w czasie Triduum Paschalnego przebywały tysiące  pielgrzymów. W Wielki Piątek wierni przechodzili ulicami, którymi przed dwoma tysiącami lat na Golgotę szedł Zbawiciel. W tym roku takiej drogi krzyżowej, jaką znamy, w Jerozolimie  nie będzie, tak jak i wielu innych uroczystości Wielkiego Tygodnia.– Trochę smutno jest widzieć, że Stare Miasto jest puste. Nikt nie jest w stanie przejść drogi krzyżowej, ale wiemy, że w tej chwili tak wielu idzie osobistą drogą krzyżową – mówił Francesco Patton OFM, Kustosz Ziemi Świętej.Z powodu koronawirusa w Ziemi Świętej odwołano uroczystości Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego z udziałem wiernych. To prawdopodobnie pierwsze takie zdarzenie w historii.– Zazwyczaj w dzisiejszych czasach Jerozolima jest pełna ludzi. To tysiące pielgrzymów przybywających z całego świata, aby się modlić i świętować. Dzisiaj wszystko jest puste i ciche, to bardzo, bardzo dziwne i bardzo smutne – akcentował ks. abp Pierbattista Pizzaballa OFM, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu JerozolimyMimo ograniczeń w Ziemi Świętej modlitwa w tych szczególnych dniach nie ustanie. Kapłani będą się modlić za tych, którzy na różny sposób cierpią z powodu koronawirusa.– Musimy wyrazić solidarność i przyłączyć się w inny sposób, oto co możemy teraz zrobić. Możemy przede wszystkim być solidarnymi z tymi, którzy cierpią, z powodu koronawirusa, tracą perspektywę życia i pracy. Powinniśmy  modlić się o to, aby jak najszybciej rozwiązać tę sytuację i być przygotowanym do ponownego rozpoczęcia normalnego życia – wskazywał ks. abp Pierbattista Pizzaballa.Także w Rzymie nie odbędą się takie uroczystości Wielkiego Tygodnia jakie  znamy. W Wielki Piątek nie będzie drogi krzyżowej w Koloseum. Nabożeństwo odbędzie się na placu św. Piotra, także bez udziału wiernych.


Wszystkie uroczystości Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu  będą transmitować Radio Maryja i TV Trwam.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 7 kwietnia 2020

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł