Portal
Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2020-11-26 Polska i Węgry podtrzymują weto odnośnie powiązania unijnego budżetu z tzw. praworządnością

Polska i Węgry podtrzymują swoje weto w sprawie próby powiązania wypłaty unijnych środków z tzw. praworządnością. Tymczasem liberalno-lewicowa opozycja straszy Polaków polexitem i chce wpłynąć na zmianę stanowiska rządu senacką uchwałą.


Do Senatu wpłynął projekt uchwały autorstwa senatorów Koalicji Obywatelskiej wzywający polski rząd do wycofania się z gróźb zawetowania unijnego budżetu. Według opozycji, weto godzi w interesy Polski.„Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu próby wetowania budżetu Unii Europejskiej” – oznajmił polski Senat.Działania opozycji skrytykował Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z PiS.– Senat ani nie sprawuje kontroli nad rządem, ani nie ma kompetencji do prowadzenia swojej samodzielnej polityki zagranicznej – powiedział Marek Pęk.Senator Wojciech Skurkiewicz wyraził nadzieję, że opozycji nie uda się zebrać większości w Senacie i nie dojdzie do przyjęcia kontrowersyjnej uchwały.– Nie może być tak, że Senat RP, izba parlamentarna, która powinna działać w imię dobra RP, działa w zupełnie inny, często irracjonalny sposób – stwierdził Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.Gdyby jednak uchwała została przyjęta, to nie będzie ona miała większego znaczenia dla Brukseli. Opozycja wykorzysta ją tylko do politycznej walki w kraju.– Nie będzie to miało większej konsekwencji, bo z punktu widzenia Brukseli kluczowe jest to, na ile polski rząd jest stabilny. Po wypowiedzi Mateusza Morawieckiego z zeszłego tygodnia, która była dosyć twarda, towłaśnie, to stanowisko jest kluczowe w ocenie Brukseli – wskazał politolog Bartosz Brzyski.Polska ma pełne prawo do skorzystania z weta – przypomniał prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.– Weto jest absolutnie uprawnionym elementem zarówno negocjacji, jak i procedowania w kwestiach unijnych. Najprościej rzecz ujmując, można porównać tę instytucję do hamulca bezpieczeństwa w wagonie kolejowym – akcentował prof. Zbigniew Rau.Twarde stanowisko Polski i Węgier pokrzyżowało plany niemieckiej prezydencji, która obecnie przewodniczy Unii Europejskiej.


Szef MSZ Niemiec przekonywał, że porozumienie uda się osiągnąć.– Jesteśmy w ostatniej fazie negocjacji. Nie jest to łatwe, jak wszyscy wiemy. Znajdziemy rozwiązanie i jestem absolutnie pewien, że w ciągu najbliższych kilku dni będziemy mogli podejmować decyzje również w sprawie budżetu UE. Jeśli chodzi o fundusz odbudowy, jesteśmy w stanie uwolnić te pieniądze – mówił Heiko Maas, minister spraw zagranicznych RFN.Tu jednak nie chodzi tylko o fundusze – wskazał Joachim Brudziński, europoseł PiS.– Kraje takie jak Polska i Węgry doświadczały przez dziesięciolecia dobrodziejstwa komunistów, komunistycznej opresji. Dzisiaj ideologiczni spadkobiercy tamtych komunistów pouczają i grożą naszym krajom w imię nowej ideologii – podkreślił Joachim Brudziński.W czwartek premier Mateusz Morawiecki uda się na Węgry, gdzie spotka się z premierem Wiktorem Orbanem. Politycy mają przeprowadzić konsultacje w sprawie polityki wobec Unii Europejskiej.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 24 listopada 2020

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł