Portal
Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2021-01-14 Walka z pandemią: trwają szczepienia

Trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Rząd utworzył także specjalny fundusz kompensacyjny. To z niego będą wypłacane odszkodowania dla tych, u których pojawią się powikłania po szczepionce.


5569 nowych zakażeń i 326 zgonów – to wtorkowy bilans epidemii. O wiele gorsza sytuacja jest w innych krajach europejskich. W  Wielkiej Brytanii dzienna liczba zachorowań wynosi 60 tys., we Francji 15 tys. a w Niemczech 12 tys. Polska należy też do grupy państw, które gospodarczo najmniej ucierpiały w wyniku COVID-19. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego koronawirus najbardziej uderzył w gospodarki: Belgii, Francji, Irlandii, Włoch, Portugali, Hiszpanii oraz Zjednoczonego Królestwa.– Te perspektyw na przyszły rok plasują się w sposób zróżnicowany i zależne są od tego jak będą wyglądały szczepienia, podejście społeczne do tego, logistyka, sprawność całego systemu szczepień. Dzisiaj jesteśmy na początku tej drogi – mówił zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.Obecnie trwa szczepienie grupy zero, czyli  tych wszystkich, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem.  Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy DPS-ów. Od 15 stycznia szczepionkę będą mogli przyjąć seniorzy powyżej 80 roku życia.  25 stycznia rozpoczną się z kolei zapisy na szczepienie dla osób powyżej 70 roku życia.By gospodarka mogła ruszyć, musimy zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców naszego kraju – podkreśla dr inż. Sławomir Niecko, wiceprzewodniczący Klastra Logistyczno Transportowego Północ – Południe.Po zaszczepieniu 250 tys. osób odnotowano 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważne i jeden ciężki.  Osoby, u których takie odczyny się pojawiły, będą mogły liczyć na odszkodowania. W tym celu został powołany specjalny fundusz kompensacyjny. Jego szczegóły przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski.Osoby, które będą uprawnione do odszkodowania w ramach uproszczonej procedury to takie, które wymagają hospitalizacji przez 14 dni lub u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny – poinformował minister.Będzie im przysługiwać od 10 do 100 tys. zł. Odszkodowania. Od przyszłego roku odszkodowania w ramach tego funduszu będą obejmowały także inne szczepienia ochronne.– Wnioski będzie można złożyć do RPP i będziemy chcieli, żeby można było złożyć w każdej formie, zarówno pisemnej i elektronicznej – mówił Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.Projekt ustawy w tej sprawie gotowy ma być w poniedziałek. Tymczasem pojawiają się nowe szczepionki przeciwko COVID-19.Dobre wieści! AstraZeneca złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie do obrotu w UE. Teraz EMA oceni bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki. Gdy szczepionka uzyska pozytywną opinię naukową, będziemy pracować na pełnych obrotach nad dopuszczeniem jej do stosowania w Europie” – poinformowała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.Z kolei do Polski dotarła dziś pierwsza partia szczepionki firmy Moderna w liczbie 29 tys. dawek.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 12

mj   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł