Portal
Poniedziałek - 29 listopada 2021 Błażeja, Margerity, Saturnina      "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2021-11-26 Zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych

Senat zajął się nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Nowe regulacje mają zaostrzyć kary dla sprawców wykroczeń drogowych.


Brawura, alkohol, brak wyobraźni, nadmierna prędkość. To między innymi dlatego każdego dnia dochodzi do wypadków drogowych.– W 87 proc. sprawcami wypadków są właśnie kierujący – mówiła nadkom. Joanna Biel-Radwańska z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.Biczem na kierowców ma być zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych. Nowelizacja ustawy już trafiła do Senatu. Projekt można podzielić na 3 zagadnienia – wskazał Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.– Po pierwsze, instytucjonalne wsparcie dla osób, które w wypadku drogowym straciły najbliższych, czyli pomoc w uzyskaniu renty socjalnej. Po drugie, premiowanie tych, którzy jeżdżą w sposób bezpieczny i nie tylko nie powodują kolizji czy wypadków, ale również nie łapią mandatów za najgroźniejsze wykroczenia drogowe wskazane w ustawie – powiedział Rafał Weber.Będą oni mogli liczyć na mniejsze składki ubezpieczenia pojazdów. Po trzecie, cały obszar podniesienia mandatów drogowych. Radykalne kary mają być m.in. za przekroczenie o 30 km/h dozwolonej prędkości niezależnie od obszaru, prowadzenia pojazdu bez uprawnień czy jazdę na podwójnym gazie.– Tutaj też znaczne podniesienie stawki mandatowej i stworzenie recydywy, czyli podwójne karanie tych, którzy w ciągu 2 lat dopuścili się bardzo groźnego wykroczenia drogowego – oznajmił wiceminister infrastruktury.Wprowadzony ma zostać także mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych od uregulowania mandatu. Dodatkowo będą one kasowane nie po upływie roku, tak jak było do tej pory, ale po 2 latach od dnia zapłaty grzywny.– Za najgroźniejsze wykroczenia drogowe będzie można uzyskać jednorazowo nie 10 a 15 punktów karnych – wskazał wiceminister Rafał Weber.Regulacja zakłada także m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. złotych.– O tym, czy kara będzie miała taką wysokość, będzie decydował sąd. Mówimy tu o grzywnach ustalanych przez sąd w drodze postępowania sądowego – podsumował polityk.Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej od 1 stycznia 2021 roku.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł