Portal
Wtorek - 18 stycznia 2022 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2021-11-28 Trwa tydzień wyprzedaży - uważajmy na oszustów

Trwa tydzień wyprzedaży w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Jedna trzecia Polaków zadeklarowała, że chce skorzystać z promocji. Jednak tydzień okazji to także okres wzmożonej aktywności oszustów.


Black Week to coroczne wydarzenie, które swój początek ma w Stanach Zjednoczonych.


Kiedyś był jeden dzień wyprzedaży, który obecnie przerodził się w tydzień wypełniony reklamami zachęcającymi do zakupów. Większość klientów poluje na odzież i elektronikę.– Zawsze coś taniej można wyłapać – mówiła Natalia.


– Mam sweter, bardzo ładny, do Wigilii będzie – wskazał Olek.


– Piżamki, szalik, również czapki – podkreśliła Aurelia.  – Jestem zadowolona, bo czaiłam się na ten płaszcz dość długo. Udało mi się go kupić i idę go schować do szafy przed mężem – oznajmiła Monika.Statystycznie każdego roku klienci decydują się na coraz większe zakupy – podkreśliła miejski rzecznik konsumentów w Lublinie, Lidia Baran-Ćwirta.– Zakupy to jest gra „gonić króliczka”. Raz my jako konsumenci polujemy na produkty, a innym razem to marketingowcy, sprzedawcy polują na nas, żebyśmy kupili dużo, dużo i jeszcze więcej – powiedziała Lidia Baran-Ćwirta,W ubiegłym roku przeciętny Kowalski zostawił w sklepach w okresie tzw. Black Week ponad 660 zł. W tym roku może to być nawet 70 zł więcej. Sprzedaż mogą napędzać informacje o możliwych problemach z dostawami towarów przed świętami.


Wiele produktów będzie droższych niż rok temu. Część podwyżek to jednak zwykłe manipulacje sklepów.– Dzisiaj rano zobaczyłam, bo chciałam kupić jedną rzecz z elektroniki i wiem, jaka była cena wcześniej. Dzisiaj standardowa cena była podwyższona o 300 zł, a promocyjna ta sama – podkreśliła Luiza.Klienci niejednokrotnie spotykają się również z niejasnym naliczeniem rabatów. Oszuści czyhają na swoje ofiary także w internecie. Tworzą fikcyjne sklepy, aby zachęcić do zakupów, jednak nigdy nie realizują zamówień. Hakerzy próbują też wyłudzić dane do kart kredytowych i bankowości elektronicznej, dlatego nie warto ulegać emocjom i warto wszystko dobrze sprawdzić.– Często podkreślam, żeby nie dać się ponieść emocjom. Decyzje o wydawaniu pieniędzy to jedne z najważniejszych decyzji w naszym życiu, więc zanim wydamy pieniądze, przemyślmy i sprawdźmy całą rzecz. Dopiero wtedy weźmy bądź nie bierzmy udziału w takich wydarzeniach jak Black Friday – wskazał dr Mirosław Boruta Krakowski, socjolog.Konsumenci, którzy dali się nabrać na fałszywe promocje, mają prawa do złożenia reklamacji lub skargi. Nieprzemyślane zakupy ze sklepów internetowych można zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. W placówkach stacjonarnych zwroty wyglądają już inaczej, dlatego warto ich warunki sprawdzić wcześniej.– Może okazać się, że dostaniemy kartę podarunkową albo nasze pieniądze, które już zapłaciliśmy, zostaną w sklepie i możemy wybrać inny produkt w zamian za poprzedni – podsumowała Lidia Baran-Ćwirta.Akcje typu Black Week napędzają konsumpcjonizm. Mają też negatywny wpływ na środowisko. W 2019 roku ilość elektronicznych odpadów osiągnęła 54 mln ton. Tylko 20 proc. z nich poddawana jest recyklingowi.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł