Portal
Wtorek - 18 stycznia 2022 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2021-11-28 Zmiana formy rejestracji m.in. ciąży

Informacje o ciąży będą dokumentowane elektronicznie, a nie w formie papierowej. Liberalno-lewicowa opozycja wywołuje ideologiczną burzę i dopatruje się w tym ataku na kobiety. Minister zdrowia odpiera zarzuty i mówi, że to zwykła gra na emocjach.


Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczący zdarzeń medycznych. Zmiana ułatwi lekarzom dostęp do informacji o pacjencie i usprawni pracę personelu medycznego. Dzięki zmianom w Systemie Informacji Medycznej pojawią się dane na temat implantów, alergii, grupy krwi, a w przypadku kobiet także ciąży.„Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi związanymi m.in. z ordynowaniem leków. Pozwoli to w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta” – informuje Centrum e-Zdrowia w komunikacie.Informacja o tzw. rejestrowaniu ciąży wywołała oburzenie wśród liberalno-lewicowej opozycji. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, widzi w projekcie atak na kobiety.– Świadomość polskiej kobiety, że żyje w państwie, które będzie zmuszało do jakichś zachowań, które sobie ideolodzy PiS wymyślili i że będzie to związane z kontrolą, bo takie wrażenie wszyscy mamy. To jest trochę jak z jakiegoś upiornego horroru – mówi Donald Tusk.W podobnym tonie wypowiada poseł Lewicy, Wanda Nowicka.– Kobieta, której ciąża zostanie zarejestrowana, a z jakichś powodów się zakończy, czy ona zdecyduje się na zabieg za granicą i wróci do kraju, w którym będzie przepytywana, co stało się z jej ciążą. Oczywiście będzie to forma represji, która może być jeszcze karana – podkreśla Wanda Nowicka.Zamieszanie wywołane przez opozycję jest bezpodstawne i skierowane na własne cele polityczne – zaznacza Adam Niedzielski.– Jeżeli jest temat, który wiadomo, że budzi ogromne publiczne emocje, no to można przedstawić taką interpretacje, która robi sensacje – mówi minister zdrowia na antenie RMF FM.Padają też zarzuty, że wgląd do tzw. rejestru ciąż będzie miała prokuratura, aby wyciągać konsekwencje wobec kobiet, które dopuszczą się tak zwanej aborcji.– Na tym etapie prokuratura nie ma dostępu do rejestru. Oczywiście może wystąpić o taki dostęp. Natomiast również może wystąpić o dostęp do dokumentacji medycznej – podkreśla działaczka pro-life Halszka Bielecka.Minister zdrowia wskazuje, że raportowanie zarówno ciąży, jak i innych zdarzeń medycznych to jedynie element postępującej cyfryzacji.– Mamy zwykłe przejście z papieru na cyfrowe kartoteki – podsumowuje Adam Niedzielski.Zgodnie z projektem dane o alergiach, grupie krwi, ciąży czy implantach do 30 czerwca 2022 będą raportowane dobrowolnie.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł