Portal
Wtorek - 18 stycznia 2022 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2021-11-29 Trwa akcja ,,Hamuj raka! Daj szanse płucom!!"

W minioną środę ruszyła kolejna odsłona kampanii „Hamuj raka! Daj szanse płucom!”. Organizatorzy akcji i eksperci chcą zmniejszyć liczbę zachorowań na raka płuca i podwoić wskaźnik 5-letnich przeżyć w chorobie.


Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce. Każdego roku w wyniku choroby umiera ponad 22 tys. osób. W ostatnich latach częściej są to kobiety.– Rak płuca długo pozostaje bezobjawowy. W momencie, kiedy pojawiają się objawy, jest to już choroba zaawansowana i często niestety nieuleczalna – mówił dr Marcin Gołecki.Fundacje i eksperci chcą wprowadzić w życie postulaty, dzięki którym pojawianie się choroby znacząco się obniży.– Nie możemy przestawać, bo ciągle nie jest tak, jakbyśmy oczekiwali, żeby pacjenci mieli pełen dostęp do nowoczesnej diagnostyki i leczenia – podkreśliła Elżbieta Majewska z Ruchu Społecznego Polskich Amazonek.To właśnie jeden z punktów zaproponowanych w postulatach. Priorytetem są działania profilaktyczne i edukacja społeczeństwa – przede wszystkim młodzieży – w obszarze skutków palenia tytoniu.– Apelujemy do osób, które palą przez 20 lat albo rzuciły palenie, ale wcześniej paliły intensywnie (a rzuciły palenie w okresie ostatnich 15 lat), żeby zgłaszały się do ośrodków, które prowadzą badania za pomocą nisko dawkowej tomografii komputerowej. To program, który daje szanse na wykrycie wczesnego raka płuca – powiedział prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.Korzyść jest taka, że im wcześniej rak zostanie wykryty, tym szanse na jego całkowite wyleczenie są większe. Ośrodków, o których mówił kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie jest już w Polsce 23. Ich lista jest dostępna zarówno na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, jak i na https://pacjent.gov.pl/.


Kolejny postulat dotyczy diagnostyki.– Każdy chory, u którego rozpoznajemy zaawansowany rak płuca w stopniu zaawansowania miejscowym, czy też uogólnionym, taką diagnostykę powinien mieć wykonaną. Przynajmniej należy wyznaczyć wskazania do diagnostyki – akcentowała prof. dr bab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.Po dokonanej diagnostyce przychodzi czas na leczenie. Organizatorzy akcji chcą, aby w całym kraju powstały ośrodki leczenia nowotworów płuca. Wtedy pacjent zyskałby lepszą dostępność do procedur medycznych i innowacyjnych terapii.


W ośrodkach znalazłaby się miejsca również dla tych, którzy wygrali już walkę z rakiem – wskazał Konsultant Krajowy w Dziedzinie Onkologii Klinicznej, prof. Maciej Krzakowski.– Jest coraz więcej chorych, u których odnotowujemy sukces. Ten sukces trzeba odpowiednio ugruntować odpowiednią rehabilitacją (nie tylko rozumianą jako rehabilitację fizycznej chorych, ale również psychiki, sposobu odżywiania i tak dalej) – mówił prof. Maciej Krzakowski.Wszystkie postulaty i zaproponowane rozwiązania trafiły już do Ministerstwa Zdrowia.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł