Portal
Wtorek - 26 pazdziernika 2021 Ewarysta, Lucyny, Lutosławy     "Swoją radość można znaleźć w radości innych; to właśnie jest tajemnicą szczęścia" - Georges Bernanos  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2006-11-15 W duchu Iwony Borowickiej

Drugi Ogólnopolski Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej zwieńczył wielki Koncert Galowy w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie z udziałem laureatów i zaproszonych gości. Był to niezwykły wieczór podniosłych emocji i wspomnień o patronce Konkursu, jednej z największych primadonn w dziejach polskiej sceny operetkowej.
Jury w składzie: Grażyna Brodzińska, Michalina Growiec, Kazimierz Pustelak, Roman Węgrzyn, pod przewodnictwem Bogusława Kaczyńskiego wyłoniło najlepsze głosy z 29 uczestników tegorocznej edycji konkursu. Pierwszą nagrodę w wysokości 10 tys. zł przyznano Justynie Reczeniedi. Kolejne miejsca zajęli: Aleksandra Szafir, Valentina Pennino (z Niemiec), Adam Sobierajski. Przyznano także nagrody specjalne ufundowane przez teatry muzyczne z Łodzi i Gliwic oraz inne instytucje kultury, a także osoby prywatne. - W Krakowie zagościło wiele bardzo pięknych i ciekawych głosów, nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. O wysokości poziomu niech zaświadczy fakt, że jury zdecydowało się na nadzwyczajne powiększenie regulaminowej liczby osób dopuszczonych do drugiego etapu, z dziesięciu do dwunastu - zaznacza Ewa Warta-Śmietana, dyrektor artystyczny konkursu. Po ceremonii wręczenia dyplomów i nagród przed publicznością wystąpili laureaci konkursowych zmagań.
Wspomnieniami o Iwonie Borowickiej dzielił się Bogusław Kaczyński. - Ona potrafiła wszystko zaśpiewać w przejmujący sposób, swoim pięknym, czarodziejskim głosem. I to jej poruszanie się po scenie. W iluż rolach ją widziałem. Potrafiła tworzyć wielkie, niezapomniane kreacje - mówił Bogusław Kaczyński, który Iwonę Borowicką znał osobiście.
Podczas koncertu zaproszonych gości publiczność podziwiała barwę głosu Kazimierza Pustelaka oraz Romana Węgrzyna, którzy przed laty debiutowali u boku Iwony Borowickiej. Na scenie wystąpiła Michalina Growiec, śpiewaczka i pedagog, oraz artyści gliwickiego Teatru Muzycznego: Jolanta Kremer, Witold Wrona, Arkadiusz Dołęga, Michał Musioł. Można było podziwiać także Ewę Wartę-Śmietanę, artystkę śpiewaczkę, pomysłodawczynię i organizatorkę konkursu. Artystom towarzyszyła, dając wspaniały występ, orkiestra gliwickiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Tomasza Biernackiego.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2006-11-15wa

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł