Portal
Środa - 26 czerwca 2019 Jana, Pauliny, Rudolfiny      "Radośc jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi". Adalbert Balling  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2007-01-18 Miasteczko księdza Michałka

W Grabiu powstaje ośrodek dla niepełnosprawnych

Zielony duży budynek, tuż za nim żółty, jeszcze okazalszy. Oprócz nich pięć innych, praktycznie gotowych do zamieszkania, na wielkim placu budowy. To nie opis powstającego ekskluzywnego osiedla apartamentowców w Krakowie, ale Miasteczko Osób Niepełnosprawnych w Grabiu, tworzone z inicjatywy ks. gen. Andrzeja Michałka, założyciela Samarytańskiego Ruchu Maryi "Jedność".


Grabie są niewielką wioską położoną w powiecie wielickim. Nieprzerwanie od lat dziewięćdziesiątych realizowane są tu kolejne inicjatywy ks. generała Andrzeja Michałka - w pełni funkcjonuje już okazałe Centrum Fatimy, na ukończeniu jest Miasteczko Osób Niepełnosprawnych.

Pomysłu na tworzenie coraz to nowych budowli upatrywać trzeba w życiorysie księdza. W ciężkich chorobach, jakie przebył w dzieciństwie, powołaniu do posługi kapłańskiej i przemożnej wierze, że sprzyja mu łaska boża. - Reasumując wszystkie moje doświadczenia, doszedłem do wniosku, że muszę pomagać ludziom. Mnie pomagano - pomagało mi słowo Boże, nauki Chrystusa. Pomyślałem zatem, że powinienem się nim podzielić. Stąd powstał pomysł napisania Wielkiej Nowenny, rozważań na każdy dzień roku, którą rozpowszechniam wśród wiernych. Ukończyłem już szósty tom, a ma ich być dziewięć - na dziewięć lat - opowiada ks. Andrzej Michałek.

To właśnie ofiary za książki, a także darowizny są głównym źródłem finansowania rozbudowującego się miasteczka księdza.

Dlaczego na miejsce swoich inwestycji wybrał Grabie? Odpowiedź jest prosta - to jego rodzinna miejscowość, w której się urodził i gdzie mieszkali jego rodzice. Kiedy rozpoczynał budowę w 1990 roku, pierwsze pozwolenie uzyskał na postawienie nowego domu mieszkalnego dla matki. - Równolegle z nim zacząłem budowę miejsca, w którym umieściłbym siostry samarytanki mojego stowarzyszenia. Odważyłem się na krok, który niektórzy uważali za krok szaleńca. Oczywiście "życzliwi" donosili gminie, że "Michałek coś tam buduje", ale urzędnicy odpowiadali, że to dom rodzinny, na który mam pozwolenie. A ja równocześnie budowałem dom i właśnie ten gmach - Centrum Fatimy. Gdyby wtedy urzędnicy sprawdzili doniesienia, wstrzymaliby budowę. Później od rozbiórki uratowało mnie prawo przedawnienia. Od tamtej pory mam już wszystkie potrzebne pozwolenia i dokumenty - wspomina początki swoich prac.

Przez szesnaście lat zmienił się krajobraz w Grabiu. Wzbogacił o ukończone już Centrum Fatimy, składające się z domu macierzystego sióstr samarytanek, domu rekolekcyjnego, domu oblatek i dwóch, jeszcze niezagospodarowanych pawilonów. Niedługo, ma nadzieję ksiądz Michałek, zacznie tętnić życiem miasteczko dla osób niepełnosprawnych. - Niektórzy z urzędników pomagają nam, przyśpieszają wiele decyzji, bo przecież widzą, że nie chodzi o przedsiębiorstwo zarobkowe, ale pomoc dla osób potrzebujących. Żeby jednak miasteczko zaczęło działać, potrzebuję jeszcze około trzech milionów złotych. Być może uda mi się pozyskać jakieś dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeśli nie - nie wiem, kiedy zakończy się budowa. Przed nami jeszcze bowiem zakup i zamontowanie czterech wind dla niepełnosprawnych, tworzenie instalacji grzewczych, wyposażanie wnętrz, budowa dróg wewnętrznych - ogrom pracy i kosztów - wylicza ksiądz Michałek.

Miasteczko Osób Niepełnosprawnych ma być otwarte dla wszystkich upośledzonych ruchowo (nie umysłowo). Przebywać w nim będzie można dożywotnio lub czasowo, na okres rehabilitacji, w zależności od zaleceń lekarza. Zgłoszenia osobiście rozpatrzy ksiądz Andrzej.

Miasteczko ma mieć największy w Polsce budynek rehabilitacyjny. Oprócz niego - dwa budynki mieszkalne, łącznie na 120 osób, dom seniora (60-70 osób), budynek gospodarczy, administracyjny oraz salę widowiskowo-teatralną. - Nie chcemy zamknąć osób niepełnosprawnych i starszych w getcie, dlatego zadbamy też o terapię duchową naszych podopiecznych. Zapewnimy im spotkania z artystami, koncerty, wystawy i widowiska - zapewnia ksiądz Andrzej Michałek.

Planowane zakończenie budowy - koniec 2007 roku.

MARIA WŁODKOWSKA-BANAŚ, "Dziennik Polski" 2007-01-18ea   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł