Portal
Poniedziałek - 25 czerwca 2018 Łucji, Witolda, Wilhelma      "Swoją radość można znaleźć w radości innych; to właśnie jest tajemnica szczęścia". Georges Bernanos  
   
     
Szukaj wg branz
Dodaj wpis


2017-08-13 Rozpoczynają się obchody związane z rocznicą Cudu nad Wisłą

Mija 97 lat od rozpoczęcia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą. Obchody związane z tą rocznicą trwają już od kilku dni w powiecie wołomińskim.


W ich ramach w Bazylice Mniejszej w Kobyłce odbędzie się dziś koncert ,,Póki Polska żyje w nas” w wykonaniu Bogusława Morki i jego gości.


Główne uroczystości upamiętniające Cud nad Wisłą rozpoczną się natomiast jutro w Ossowie i potrwają do wtorku. Mszy św. na Cmentarzu Poległych przewodniczył będzie ks. abpa Henryk Hoser. W planie jest też m.in. rekonstrukcja historyczna Bitwy Warszawskiej 1920 r.


Rafał Pazio, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie podkreśla, że uroczystości te mają za zadanie przypominać o tym fenomenalny, polskim zwycięstwie.– Oddanie głębokiego, prawdziwego hołdu obrońcom ojczyzny, a po drugie wyeksponowanie wspaniałego zwycięstwa Polaków, którzy w trakcie niesamowitego cudu, wspaniałej organizacji i zgody narodowej byli w stanie stanąć ramię w ramię, aby chronić tej wyjątkowej wartości, jaką jest ojczyzna. To jest, w mojej ocenie, najważniejszy cel tego wielkiego wysiłku organizacyjnego, jaki podejmowany jest przy przygotowaniu uroczystości – akcentuje Rafał Pazio.Stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej Bitwa Warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą, została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata.


Walka stoczona na przedpolach Warszawy zdecydowała o utrzymaniu niepodległości Polski i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.


Obchody upamiętniające wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat potrwają w powiecie wołomińskim do 9 września. Honorowy patronatem objął je prezydent RP Andrzej Duda.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 sierpnia 2017

mj

   
     
   © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.  
Webmaster: e-mail (0-18) 449 00 77
 
www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł